
Historická budova SND stojí na mieste, kde od roku 1776 do roku 1884 stálo mestské (kamenné) divadlo, ktorého stavbu financoval gróf Juraj Csáky. Historickú budovu divadla postavili podľa návrhu architektov H. Helmera a F. Fellnera v roku 1886 v eklektickom štýle. Obaja architekti sa neskôr stali autormi projektov divadelných budov v mnohých európskych krajinách. Prvou premiérou (vtedy mestského divadla) bolo predstavenie súboru budapeštianskej kráľovskej opery Bánk Bán (autora Ferenca Erkela). Po roku 1900 v divadle pôsobili českí umelci, najmä brnenský súbor s predstaveniami českej klasiky.
Po vzniku 1. československej republiky bolo v roku 1920 založené Slovenské národné divadlo, pôsobili v ňom ale najmä českí umelci. Prvá slovenská opera bola uvedená v roku 1926 – Kováč Wieland Jána Levoslava Bellu (prvou slovenskou národnou operou je však Krútňava Eugena Suchoňa). Počas vojny sa aj divadlo stalo terčom bombardovania, povojnové opravy sa vykonávali až v rokoch 1949 a 1950. V roku 1950 sa osamostatnil činoherný súbor, presťahoval sa do budovy, ktorá nesie meno jedného z najslávnejších slovenských spisovateľov a dramatikov Pavla Országha Hviezdoslava.
V rokoch 1969 až 1972 prešla budova veľkou rekonštrukciou. Značné prestavby boli vykonané najmä v interiéri, bola vybudovaná prístavba podľa projektu architekta Hirtha v zadnej časti divadla pre administratívu a priestory pod prístavbou a pod Komenského námestím, kde sú sklady dekorácií a priestranné tanečné sály na baletné skúšky.

Slovenské národné divadlo v súčasnosti (zdroj www.bratislava.sk)
V súčasnosti v divadle pôsobí baletný súbor aj súbor opery, a keďže Bratislava nemá operetnú scénu, tak divadlo uvádza aj operety.
V balete SND pôsobilo mnoho významných tanečníkov, bolo uvedených mnoho krásnych baletov. Ja si spomínam na moju prvú návštevu divadla– bolo to predstavenie detského baletu Luskáčik. SND i dnes uvádza predstavenia pre deti, najznámejším a niekoľko rokov hraným predstavením je Snehulienka a sedem pretekárov Vaša Patejdla. Pretekári sú dôkazom, že balet sa dá robiť veselo aj na kolobežke... Mala som tú česť byť na premiére tohto predstavenia, i keď je to už dlhá doba, rada spomínam na premiérové stretnutie s pánom Satinským.

Bulletin baletu SND z r. 1920 (zdroj www.snd.sk)
I opera SND má v repertoári predstavenia pre deti i dospelých, ktoré sú atraktívne i pre zahraničných turistov. Pre rodinky s deťmi odporúčam návštevu predstavenia Tajomný kľúč, dielko je ako stvorené na prvé dotyky s divadlom.
K budove SND patrí i nádherná Ganymedova fontána z roku 1888. Autorom fontány je architekt Viktor Tilgner, ktorý ju projektoval na doplnenie krásnej budovy divadla. V čase svojho vzniku to bola jediná okrasná fontána v Bratislave, ostatné slúžili ako zdroj vody pre obyvateľov mesta. Fontána je stvárnením príbehu z gréckej mytológie, príbehu chlapca Ganymeda, ktorého najvyšší boh Zeus unáša v podobe orla na Olymp. Súčasťou fontány sú však aj typické dunajské ryby – zubáč, kapor, sumec a šťuka a tak autor spojil históriu so súčasnosťou. Výsledkom je nádherné dielo, bez ktorého si Národné divadlo ani nevieme predstaviť.

Budova divadla z roku 1886 - ešte bez Ganymedovej fontány (historická pohľadnica)