Daňový nedoplatok 5,- Sk. Pripadám si ako zločinec...

Autor: Andy Sekanová | 4.7.2007 o 14:35 | Karma článku: 16,57 | Prečítané:  5166x

Daňový úrad ma vyzval, aby som ja, daňový subjekt, zaplatila v náhradnej lehote od doručenia výzvy časť dane, lebo ak ju neuhradím, správca dane prikročí k jej vymáhaniu. Suma 5,- Sk spôsobila najprv pobavenie. Potom som si uvedomila, čo všetko na tých mizerných piatich korunách záviselo a bolo mi do plaču.

 JS

Doporučenú zásielku prevzal môj manžel, kým som bola v práci. Cez telefón mi prečítal časť výzvy, kde sa píše o sume nedoplatku. Priznávam, vybuchla som do smiechu. Pre päť korún je schopný tento štát poslať daňovníkovi doporučenú zásielku, ktorej cena s potvrdením dodania je  23,- Sk.  Ďalšie náklady, spojené so spracovaním a odoslaním zásielky vyčísliť neviem, ale istotne to nebolo zadarmo.

Cestou z práce som sa zastavila na daňovom úrade. Radšej tých 5 korún zaplatím priamo, pri platbe poštovou poukážkou by sa zvýšili tentokrát moje náklady. Chyba lávky. Na daňovom úrade pokladňa nie je. Aspoň nie pre takéto prípady, ako ma informovala pani za prepážkou s nápisom INFORMÁTOR. V duchu som penila, ale odkráčala som odtiaľ so vztýčenou hlavou. Veď ide len o päť korún, nie som žiadny zločinec... Urobím prevod cez internet banking, tú korunu päťdesiat navyše predsa nejako oželiem.

Tu niekde by mohol byť koniec môjho minipríbehu. Vlastne, keby to bolo len o tomto, tak by tento článok ani nevznikol. Ale na celom "daňovom" príbehu ma zamrzela oveľa viac iná vec. Hoci som daňové priznanie podala v termíne a v dobrej viere, že daň bola uhradená správne v plnej výške (daňové preddavky zamestnávateľa a zrážková daň na honorároch sa dajú pri rovnej dani vypočítať celkom presne), súčasťou výzvy bol aj oznam o zániku nároku na poukázanie 2% pre mnou vybraný subjekt. "Moje" 2 %, celkom solídna sumička, mala poputovať na účet materskej školy, ktorú donedávna navštevovala naša mladšia dcéra. Kvôli piatim korunám nedoplatku škôlka nedostala nič.

Áno, je to moja chyba. Asi som sa mala informovať na daňovom úrade, či im nie som náhodou niečo dlžná. Pani pri okienku, v ktorom som daňové priznanie podávala, ma ubezpečovala, že ak niečo bude treba doplniť alebo doplatiť, úrad ma vyzve. A ja som pár dní čakala a potom som to pustila z hlavy. Pracovníkom úradu trvalo celé štyri mesiace, kým nezrovnalosť vo výške 5,- Sk zistili... Ktovie, koľko neziskoviek takto prišlo o niekoľkostokorunové príspevky od ľudí, ktorí chceli pomôcť aspoň takouto formou. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?