Jaskyniari, jaskyniarky a jaskyniarčatá

Autor: Andy Sekanová | 19.8.2007 o 22:20 | Karma článku: 10,28 | Prečítané:  4055x

Letný prázdninový program si už od detstva neviem predstaviť bez návštevy niektorej zo slovenských jaskýň. Tradíciu som pred rokmi preniesla aj na prázdninové dni mojich detí. V počte našich návštev jednoznačne vedie Ochtinská aragonitová jaskyňa, ale tento rok sme objavili jaskyňu, ktorej návšteva zaváňa skutočným jaskyniarstvom - Krásnohorskú jaskyňu.

Jaskyňa je iná ako ostatné slovenské jaskyne. Iná tým, že v nej nenájdete vybetónované chodníky ani pohodlné schodíky. Osvetlenie, až na jednu výnimku, tiež úplne chýba. Zato nechýbajú akoby provizórne drevené lávky, mokré a šmykľavé, rebríky, strmé a studené a lanové premostenie či aspoň horné lano na pridržanie sa. To sú cestičky pre návštevníkov jaskyne.

Prehliadka začína tým, že každý návštevník dostane overal, primeraný veku a postave, prilbu s čelovkou a batoh, v ktorom si to pekne odnesie až ku vchodu do jaskyne. A kto nemá vhodnú obuv, môže si požičať i slušivé gumáky. Cesta k vstupu do jaskyne ponúka okrem miestnych prírodných zaujímavostí i nádherný pohľad na neďaleký hrad Krásna Hôrka. Pozor, cestou sa dá i zablúdiť!
Šatňou na oblečenie sa do jaskyniarskej výstroje je altánok pri bráne do jaskyne. Nečakajte veľkolepé stavby socialistickej architektúry, vstup do jaskyne pripomína skôr vstup do zabudnutej banskej štôlne.

KHJ_Zaciname.JPG
Začíname. Návštevu jaskyne si treba zaslúžiť!

KHJ_Jaskyniarcata.jpg
Jaskyniarča

Návštevníci jaskyne, prezlečení do viac či menej slušivých overalov, musia prejsť chodbou, ktorá v prípade potreby odvodňuje jaskyňu. Letné mesiace, chudobné na vodu, však vodou neohrozia, no i tu sa dá ľahko zistiť, načo sú lampičky na prilbách. Poznať totiž absentujúce betónové chodníky i osvetlenie.

Prvou vážnejšou prekážkou na ceste za tajomstvom jaskyne je voda. Voda od jedného podzemného brala po druhé. A nevykúka z nej ani kúsoček pevnej pôdy pod nohy. Lanové premostenie naháňa strach i ostrieľanejším turistom, ja som rada, že naša mladšia ratolesť je spojená lanom s naším sprievodcom. Ten ju bezpečne dostane cez vodnú prekážku, o syna sa bojím o to viac, že premostenie zdoláva sám. Ale ak sa aj bál, nedal to najavo a tak som premostenie odvážne zdolala i ja. Ak by ste mali obavy, tak vedzte, že najmladší návštevník jaskyne mal 4 roky a najstarší 82. Kto by sa dal zahanbiť malým drobcom alebo čiperným starčekom?

KHJ_Jaskyniarca.JPG 
Jaskyniarčatá prekonávajú premostenie akoby nič

KHJ_Premostenie.JPG
Prekonala som premostenie. I seba...

KHJ_Najuzsie_miesto.JPG
Najužšie miesto jaskyne. Ešte, že sme
raňajkovali striedmo!

KHJ_rebriky.JPG
Radšej sa nepozerať dolu!

Tmavé skaly zatiaľ tajuplne skrývali akúkoľvek výzdobu. Okrem netopiera, ktorý nás obletel hneď po vstupe do jaskynných priestorov a adrenalínového premostenia podzemného jazierka sme zatiaľ nič, čo by upútalo pozornosť novopečených objaviteľov jaskyne, nenašli. Ale trpezlivosť ruže prináša - prvá kvapľová výzdoba je poriadne ukrytá v útrobách jaskyne, menej vytrvalí objavitelia by sa slávy veru nedočkali. Ale onedlho sa nám postupne začala ukazovať i sintrová výzdoba. Korality, ktoré som doteraz nevidela v žiadnej inej jaskyni, pripomínajúce ružičky karfiolu alebo brokolice, heliktit, ignorujúci gravitáciu i brčká, známejšie zo susednej Gombaseckej jaskyne.

KHJ_vyzdoba.JPG
Na výzdobu nám posvietila ruka skúseného
jaskyniara

KHJ_vyzdoba2.JPG

KHJ_vyzdoba3.JPG

KHJ_helaktit.JPG 
Nádherná výzdoba (brčká, korality, heliktit)

KHJ_brcko.JPG
Brčko

Zlatým klincom celej prehliadky je ale Sieň obrov. A v nej nádherný kvapeľ, rastúci neuveriteľnou rýchlosťou - ročne naberie až 150 kg hmoty a donedávna bol považovaný za najvyšší kvapeľ na svete - Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Takto rýchlo rastúci stalagmit je raritou, ktorú môžeme obdivovať iba u nás na Slovensku a v Chorvátsku v Plitviciach. V tichom úžase sledujeme obra a počúvame výklad v maďarčine. Nevadí, slovenský nasleduje a keby sa dalo, vypočuli by sme si i ďalšie reči. Keby som bola rožňavskou jaskyniarkou, bola by som neskutočne hrdá, že niečo tak nádherné je pomenované po mne...

KHJ_Kvapel_R-jaskyniarov.jpg
To je on - Kvapeľ rožňavských jaskyniarov
(zdroj: www.krasnohorskajaskyna.sk)

KHJ_Jaskyniarky_a_jaskyniarcata.JPG
Jaskyniarky a jaskyniarčatá pozerajú v nemom
úžase na obra

Spiatočná cesta je pre nás malinou. Cestu už poznáme a strach zo strmých rebríkov i lanového premostenia je preč. Vonku nás ovalí teplo letného popoludnia, rýchlo sa vyzliekame z overalov a umývame sa vo vode potôčika Buzgó, ktorý mal neuveriteľnú silu vytvoriť nádherné prírodné dielo. Neveríte? Choďte sa pozrieť!

KHJ_jaskyniar.JPG
Cestou späť som sa odvážila chytiť do rúk fotoaparát.
Aby bolo vidno, že sme tam boli celá rodina:-)

KHJ_umyvarka.JPG
V umyvárke

O Krásnohorskej jaskyni
Foto: JS, AS, www.krasnohorskajaskyna.sk (kde je uvedené)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Ruský policajt, ​​ochranca mocných, nepriateľ človeka

Sedemásťročného Igora v deň narodenín policajti brutálne znásilnili fľašou.


Už ste čítali?