Starý dobrý gramofón

Autor: Andy Sekanová | 21.1.2008 o 19:25 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  5816x

V našej rodine sa plnia vianočné priania. Ocko si pod stromčekom našiel gramofón, po ktorom túžil. Po šesťdesiatke ho schvátila nostalgia, tak si chcel púšťať staré elpíčka.

Po takomto Po takomto "gramci" som vždy túžila. Tento sme objavili v Pieš?anoch (foto je ilustraené)JS

Ježiško si ocka našiel na chalupe, ale asi si neuvedomil, že tam máme jednu jedinú gramoplatňu. Singel skupiny Elán s piesňou Že mi je ľúto. Náš syn, fanúšik elektroniky každého druhu, bol z gramofónu hotový. Tak jej napíš, okáž, že Ti je ľúto... sme počúvali dokola toľkokrát, že už ju vedela naspamäť aj naša dcérka. Vtedy ockovi napadlo, že by mohol malý konečne pustiť aj pieseň NA DRUHEJ strane.

"To sa dá?" bola prekvapená otázka nášho predpubertálneho syna. A tak mladý muž zistil, že platňa sa dá púšťať z oboch strán. Dresy zas neboli až tak zaujímavé, tak sme opäť dookola počúvali Že mi je ľúto:-)

Pri novom gramofóne sa však chytila nostalgia i mňa. Ako deti sme mali skvelú rozprávkovú platňu Hurvínek a lupiči. Napínavý príbeh, v ktorom Hurvínka, Spejbla, Máničku a pani Kateřinu s Žerikom zatvorili v nedeľu večer na strašidelnom hrade, sme mohli so sestrou počúvať iba u starej mamy, lebo doma sme gramec nemali. Stará mama bola majiteľkou obrovského prístroja s rádiom a skrinkou. Na návštevu k nej sme chodievali s našou platňou pod pazuchou.

Gramofon2.jpgKeď sme boli staršie, objavili sme so sestrou platňu, na ktorej boli dvaja chlapíci so zbraňami v ruke. To aj platne robia len pre dospelých? Keď sme sa konečne dočkali vlastného gramofónu, potajomky sme si platňu pre dospelých vypočuli. "Posiela ma Jozef!" "A Jozef žije?" Áno." "A kde?" V domčeku pod vodopádom. Je tam strašne vlho a vo dne - v noci tam počuť hukot padajúcej vody." "Viem, kde je ten vodopád. Poďme" ... bol náš naobľúbenejší úryvok z rozsiahlejšieho cyklu. A vy ste istotne spoznali, že "naša" platňa pre dospelých boli Dialógy L+S... Dnes ich nájdete na tomto CD...

V čase puberty sa mojou najobľúbenejšou platňou stala Skúsime to cez vesmír od Tublatanky. Doteraz ľutujem susedov, že cez tenké panelové steny okrem originálu museli počúvať aj moje falošné A vííííííííííííííííííííííín;-) Musíte uznať, že tá pieseň sa potichu počúvať nedá. Svoj prvý brigádnický zárobok som minula na Trash od Alice Coopera. Všetky tieto poklady, a i mnoho ďalších, ostalo u rodičov pomaly zapadať prachom. Gramofón bez zosilovača odišiel na zaslúžený odpočinok a nebyť tajnej túžby môjho ocina, na platne by sme už dávno zabudli. Až do včera, keď sme tieto poklady vytiahli. Pospomínali sme si a deťom sme pustili Hurvínka. Mal rovnaký úspech ako pred dvadsiatimi rokmi;-) 

Obrázok L+S: http://eshop.zavodsky.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?