Chlap hrdina je vzor

Autor: Andy Sekanová | 7.6.2008 o 13:30 | Karma článku: 11,06 | Prečítané:  3048x

"Maminka, môžem Ti pomôcť s bábätkom?" Keď sa ma môj vtedy niečo vyše štvorročný syn spýtal túto otázku, myslela som, že vyskočím od radosti z kože. Takmer celých deväť mesiacov sme ho s manželom pripravovali na to, že bude mať malého súrodenca, ktorému bude treba venovať veľa času. A aj tak som sa bála, že štvorročné dieťa nezvládne ťarchu novej situácie a nového člena rodiny bude odmietať. 

Otec a synOtec a synAS

Miesto toho sa hneď zapojil do diania v našej vtedy čerstvo rozšírenej rodine. Pri prebaľovaní bol hlavným podávačom, podával mi čisté plienočky a tie špinavé chodil vyhadzovať do koša. Pri kúpaní sa malý asistent zúčastňoval tiež podávaním všetkých tých potrebných vecí - mydla, uteráčika, tuby s krémom a tak. Nevedel sa dočkať, kedy malá sestra vyrastie, aby sa o ňu mohol starať, chodiť s ňou von a neskôr ju vodiť domov zo školy. Nebojte sa, nie sú to nijaké zázračné deti, vedia sa povadiť o to, kto bude sedieť pri počítači, kto bude čo pozerať v telke a kto bude sedieť pri obede na ktorej stoličke. Alebo kto je zodpovedný za neporiadok v izbe. Ale proti spoločnému nepriateľovi (zväčša sme to my, rodičia) sa vedia spojiť a držať spolu, akoby sa nikdy v živote nehádali. A v škole nemá malá sestra lepšieho ochrancu ako staršieho brata.

Bude ako ocko
Myslím, že náš syn nebude ako jeden môj "vyvydatý" príbuzný. Raz ho manželka nechala samého s dieťaťom a zašla si na film do kina. Všetko bolo v poriadku, kým sa bábätko nepokakalo. Milú maminu nechali vyhlásiť v kine, musela sa ísť domov postarať o bábo aj o manžela s nevoľnosťou... 
Chce byť ako ocko - robiť deťom na obed, keď mama nebude doma - sáčkovú polievku a palacinky, chodiť sa s nimi bicyklovať a ukryť sa spoločne pred búrkou. Utešiť dieťa v strachu, keď burácajú hromy, tak, ako by to urobila mama, keby s nimi bola. Bude vedieť, ako sa jeho deti učia, bude s nimi chodiť na krúžky a nenechá si ujsť žiadne významné dni svojich ratolestí. Len tak vezme rodinu na výlet, poľutuje dieťa za rozbité kolená či za stratenú obľúbenú hračku. Vyhreší deti za zlé správanie a vzápätí im odpustí.
Rozloží si s deťmi autodráhu alebo vláčik, občas sa potajomky zahrá so synovým autíčkom na diaľkové ovládanie alebo mu prekoná rekord v počítačovej rely. Nechá sa obohrať v kartách či v pexese. Vezme deti do lesa na huby, zablúdia a nájdu najlepšiu cestu domov. Spolu vymaľujú obývačku, od farby budú biele nielen steny, ale aj najobľúbenejšie tričko, kolená, vlasy a biela machuľka bude aj na nose. Na chalupe narúbu drevo (a potajomky budú pozorovať, ako je mama na pokraji omdletia).
Bude pre svoje deti hrdinom, lebo sa nebude báť ničoho. Ani medveďa, ani sršňa a ani najčernejšej tmy... Bude vedieť deťom odpovedať na každú, aj tú najzložitejšiu otázku. Jeho syn bude chcieť byť tým, čím je on, nech už to bude čokoľvek. Lebo bude chcieť byť ako ocko.

Jednoducho bude obyčajným otcom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Ruský policajt, ​​ochranca mocných, nepriateľ človeka

Sedemásťročného Igora v deň narodenín policajti brutálne znásilnili fľašou.

Historička architektúry: Čo sa deje v Tatrách, to by si v Alpách nedovolili

Henrieta Moravčíková o vývoji v národnom parku.


Už ste čítali?