Bratislavská nostalgia: Večerník

Autor: Andy Sekanová | 21.2.2009 o 19:50 | Karma článku: 12,34 | Prečítané:  6629x

Prešporské noviny informovali obyvateľov mesta o tom, čo nové v meste i mimo neho. Predávali ich kameloti, chodilo sa po ne denne do novinového stánku. Čítavali sa v kaviarňach či doma pri šálke kávy. Dnes si stačí zapnúť počítač či zbehnúť do schránky, kde vás čakajú bezplatné týždenníky. Časy bratislavského Večerníka, kedysi naobľúbenejších novín nás - Bratislavčanov, sú už dávno preč.

Večerník začal vychádzať v roku 1956 a postupne sa stal súčasťou života Bratislavčanov viacerých generácií. Spomínam si, že som sa nevedela dočkať, kedy budem môcť poň do stánku chodiť ja - do toho nášho ho vozili okolo tretej popoludní.

Najpopulárnejší bol piatkový Večerník, v čase, keď som začala po Večerník chodievať ja, stál 1,- Kčs oproti všedným dňom, kedy stál 50 halierov. Piatkový večerník bol akýmsi klebetníkom mesta, nechýbali príbehy Hildy Gábrišovej, v rubrike "Slovo majú Bratislavčania" sa obyvatelia mesta mohli posťažovať na čokoľvek. Vo výtlačku z porevolučného 15. decembra 1989 sa v predslove rubriky písalo:

"Milí čitatelia, aj táto strana, ktorej tvorcami ste vlastne vy, začala dýchať voľnejšie. Dostávajú sa na ňu príspevky s témami, aké by sme si pred pár týždňami netrúfli publikovať..."

No v záhlaví nad nadpisom sa ešte vždy skvelo heslo, ktoré nechýbalo snáď na žiadnych novinách:

"Proletári všetkých krajín, spojte sa!", ktoré sa neskôr zmenilo na nadtitul "Noviny všetkých Bratislavčanov".

Vecernik1.JPG

V piatkovom Večerníku bol program divadiel, kín a televízie na víkend, kalendár športových podujatí a výstav, samostatne bol uvádzaný program Domu ČSSP (Československosovietskeho priateľstva), kde hrali sovietske filmy a divadelné predstavenia.

Stredajší Večerník bol známy Prípadom na stredu - kriminálnym príbehom nielen zo života mesta, kupoval sa i kvôli televíznemu programu na najbližší týždeň. Zalistovala som si v novinách z konca novembra 1989 a zistila som, že v diskusnej relácii v stredu 29. novembra sa diskutovalo o naliehavých problémoch nášho zdravotníctva... Ťažiskom televízneho programu boli sovietske filmy a seriály (Michail Lomonosov - siedmy diel seriálu, Lúčenie - sovietska dráma), ale i populárny Ein Kessel buntes.

Večerník hľadal spolu s Verejnou bezpečnosťou svedkov dopravných nehôd, prinášal informácie o kultúrnych podujatiach v meste, nechýbala športová strana. Na jeho stranách sa diskutovalo, zabávalo, každý deň sme sa dočítali o tom, aký je stav hladiny Dunaja nielen v Bratislave ale i v Medveďove či Štúrove.

V deväťdesiatych rokoch, keď som aj ja častejšie zašla do mesta, Večerník v uliciach mesta predávali kolportéri. Poslednýkrát som si Večerník kúpila v roku 2006, myslím, že to bol rok jeho zániku.

Foto: JS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Nepribudol žiadny nakazený, medián je prvýkrát na nule

Na Slovensku potvrdili celkovo 1520 prípadov nákazy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Voľná nedeľa je hotová

Je im celkom jedno, či v nedeľu nakúpime, chcú nám to len zakázať.


Už ste čítali?