Bratislavská nostalgia: Večerník

Autor: Andy Sekanová | 21.2.2009 o 19:50 | Karma článku: 12,34 | Prečítané:  6265x

Prešporské noviny informovali obyvateľov mesta o tom, čo nové v meste i mimo neho. Predávali ich kameloti, chodilo sa po ne denne do novinového stánku. Čítavali sa v kaviarňach či doma pri šálke kávy. Dnes si stačí zapnúť počítač či zbehnúť do schránky, kde vás čakajú bezplatné týždenníky. Časy bratislavského Večerníka, kedysi naobľúbenejších novín nás - Bratislavčanov, sú už dávno preč.

Večerník začal vychádzať v roku 1956 a postupne sa stal súčasťou života Bratislavčanov viacerých generácií. Spomínam si, že som sa nevedela dočkať, kedy budem môcť poň do stánku chodiť ja - do toho nášho ho vozili okolo tretej popoludní.

Najpopulárnejší bol piatkový Večerník, v čase, keď som začala po Večerník chodievať ja, stál 1,- Kčs oproti všedným dňom, kedy stál 50 halierov. Piatkový večerník bol akýmsi klebetníkom mesta, nechýbali príbehy Hildy Gábrišovej, v rubrike "Slovo majú Bratislavčania" sa obyvatelia mesta mohli posťažovať na čokoľvek. Vo výtlačku z porevolučného 15. decembra 1989 sa v predslove rubriky písalo:

"Milí čitatelia, aj táto strana, ktorej tvorcami ste vlastne vy, začala dýchať voľnejšie. Dostávajú sa na ňu príspevky s témami, aké by sme si pred pár týždňami netrúfli publikovať..."

No v záhlaví nad nadpisom sa ešte vždy skvelo heslo, ktoré nechýbalo snáď na žiadnych novinách:

"Proletári všetkých krajín, spojte sa!", ktoré sa neskôr zmenilo na nadtitul "Noviny všetkých Bratislavčanov".

Vecernik1.JPG

V piatkovom Večerníku bol program divadiel, kín a televízie na víkend, kalendár športových podujatí a výstav, samostatne bol uvádzaný program Domu ČSSP (Československosovietskeho priateľstva), kde hrali sovietske filmy a divadelné predstavenia.

Stredajší Večerník bol známy Prípadom na stredu - kriminálnym príbehom nielen zo života mesta, kupoval sa i kvôli televíznemu programu na najbližší týždeň. Zalistovala som si v novinách z konca novembra 1989 a zistila som, že v diskusnej relácii v stredu 29. novembra sa diskutovalo o naliehavých problémoch nášho zdravotníctva... Ťažiskom televízneho programu boli sovietske filmy a seriály (Michail Lomonosov - siedmy diel seriálu, Lúčenie - sovietska dráma), ale i populárny Ein Kessel buntes.

Večerník hľadal spolu s Verejnou bezpečnosťou svedkov dopravných nehôd, prinášal informácie o kultúrnych podujatiach v meste, nechýbala športová strana. Na jeho stranách sa diskutovalo, zabávalo, každý deň sme sa dočítali o tom, aký je stav hladiny Dunaja nielen v Bratislave ale i v Medveďove či Štúrove.

V deväťdesiatych rokoch, keď som aj ja častejšie zašla do mesta, Večerník v uliciach mesta predávali kolportéri. Poslednýkrát som si Večerník kúpila v roku 2006, myslím, že to bol rok jeho zániku.

Foto: JS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?