Kto dohliadne na deti na priechodoch pre chodcov? (Aktualizované)

Autor: Andy Sekanová | 5.2.2009 o 19:50 | Karma článku: 5,51 | Prečítané:  2454x

V uliciach Bratislavy to boli donedávna príslušníci mestskej polície. Policajný zbor SR na to zrejme nemá dostatok ľudí a dobrovoľníci z radov nás, občanov, ktorí by aj mali takú možnosť, sú na tom rovnako ako príslušníci obecných polícií.

 foto: www.mtstav.cz

Zastaviť auto pri priechode pre chodcov mohol príslušník obecnej polície na základe ustanovenia príslušného paragrafu zákona č. 315/1996 Z.z. (§ 64 ods. 2 písm. d): pracovník obecnej polície v rovnošate v blízkosti školy alebo predškolského zariadenia pri prechádzaní cez vozovku školskou mládežou alebo deťmi; také oprávnenie má aj iná osoba, ak ju na to poveril okresný dopravný inšpektorát).

Dnes, keď niekoľko dní platí nový zákon o cestnej premávke, mestský policajt môže riešiť vodiča za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky (ako je uvedené v zákone o obecnej polícii č. 564/1991 Zb.), čiže auto môže zastaviť iba v prípade, že jeho vodič sa dopustí priestupku. Zákon stanovuje povinnosti chodcov a vodičov v pešej, obytnej a školskej zóne a oprávnenie na zastavenie vozidla dáva policajtom v rovnošate, vojenským policajtom v rovnošate a profesionálnym vojakom s vonkajším označením "POLÍCIA". Či sa pod pojmom "policajt v rovnošate" rozumie i príslušník obecnej polície, ťažko povedať. V § 2 ods. 2 písm. k) zákona č. 8/2009 Z.z. je totiž uvedená legislatívna skratka, kde sa pod pojmom "policajt" rozumie príslušník Policajného zboru. 

Mestskí policajti spred škôl nateraz zmizli. Ktovie, či sa pred ne niekedy vrátia.

AKTUALIZÁCIA: 

Obecné polície zrejme využijú ustanovenie §-u 63 ods. 2 písm. e). Toto riešenie je ale komplikovanejšie ako predchádzajúca právna úprava, ktorá dávala obecnej polícii túto možnosť priamo zo zákona. Prípadne by pomohol výklad zákona zo strany MV SR.

Pozn.: Orgán verejnej správy môže, na rozdiel od občana, konať len tak, ako mu dovoľuje zákon. Preto medzierka, ktorá vznikla pri tvorbe nového zákona, ostáva prázdna.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Za obvinením primátora Malaciek je spor o bytovku M.House

Kauza je nejasná. Sleduje ju minister.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Voľná nedeľa je hotová

Je im celkom jedno, či v nedeľu nakúpime, chcú nám to len zakázať.

Minúta po minúte: Nepribudol žiadny nakazený, medián je prvýkrát na nule

Na Slovensku potvrdili celkovo 1520 prípadov nákazy.


Už ste čítali?