Bratislavské divadelné čaro za malou oponou

Autor: Andy Sekanová | 22.5.2009 o 21:20 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  2737x

"Ak uhádneš moje meno, nechcem Ťa, ale ak ho neuhádneš, vezmem Ťa..." to sú slová mojej obľúbenej rozprávky Zlatá priadka a prvá spomienka na bábkové divadlo. To naše - bratislavské. Kamenné. Učarovalo mi tak, ako kedysi deťom učarovali kočovné divadielka.

Bábkové divadlá boli v minulosti neodeliteľnou súčasťou komediantských vystúpení či hodov, bábkovým divadlom sa zabávali i deti v lepších rodinách. Malé divadielka, poskladané v kufri, ručne vyrobené a vymaľované kulisy, rozprávkové postavičky od výmyslu sveta bavili okoloidúcich dospelákov i deti. Veď i teraz býva najväčšou atrakciou predvianočných bratislavských ulíc bábkoherec s rozšafným bábkovým klavíristom, ktorý púli oči na deti a platiacim divákom vyplazuje jazyk.

V 18. a 19. storočí hrávali divadlo najmä maďarskí a nemeckí bábkari, zriedkavo prišli do Bratislavy hrať i bábkari z Moravy. Papierové bábky boli populárne medzi bohatými mešťanmi a intelektuálmi. "Na stálo" túto zábavu do Bratislavy priniesli českí divadelníci, či skôr učitelia alebo úradníci, ktorí do Bratislavy prišli po vzniku spoločného štátu. Ako amatéri hrávali so svojimi rodinnými či spolkovými divadlami v obecných školách (prvé napríklad na Karpatskej či Cukrovej ulici), v YMCA či Štátnom učiteľskom ústave, neskôr bolo divadlo zriadené aj v továrni Dynamit Nobel - tam sa hrávalo pre robotnícke deti. Spočiatku sa hrávalo s bábkami od českých autorov, postupne sa bábky vyrábali vo veľkom pod záštitou Slovenskej tiskovej kancelárie.

Gasparkovo2.JPG

Divadlá v 20. rokoch 20. storočia hrávali klasické české rozprávky i bábkové hry zo slovenských dejín. Najkrajšie divadlo bolo nemecké umelecké bábkové divadlo v Redute, za ktorým stál maliar Gustáv Wintersteiner (1876 - 1950), ktorý pracoval ako scénograf pre Mestské divadlo. Sám maľoval kulisy, oponu, navrhoval kostýmy pre bábky. Žiaľ, mal nízku návštevnosť, lebo predstavenia boli v nemčine alebo maďarčine.

Paleta bábok - marionet, s ktorými sa bábkové divadlo hrávalo, bola veľmi pestrá. Klasické rozprávkové postavičky - ježibaba, čert, smrť, princezná, kráľ a kráľovná či nesmrteľný gašparko, ale aj postavy slovenských dejín - knieža Svätopluk či Rastislav. Aj výška bábok bola rôzna - v závislosti od veľkosti divadielka. Divadlo sa hrávalo s bábkami vysokými 25, 35 cm, ale aj s väčšími štyridsaťcentimetrovými.

V roku 1928 bolo v Bratislave evidovaných 160 bábkových divadiel. Úspešným robotníckym divadlom bola Habrmannova domovina, ktorá hrávala na Vajnorskej ulici - predstavenia boli počas školského roka každý týždeň. Aj v armáde sa sa hralo - na Tehelnom poli vzniklo divadielko v delostreleckom klube už v roku 1919. Od roku 1927 sa hralo aj v Sokolovni - počas jedného roka sa divadelné predstavenia vysielali v bratislavskom rozhlase, potom sa "rozhlasové" divadlo presunulo priamo do rozhlasových ateliérov. V prednáškovej sieni starej radnice pôsobilo Mestské bábkové divadlo, z ktorého sa zachovalo viacero bábok. Dnes sú umiestnené v depozitári Mestského múzea (spolu s papierovými dekoráciami z obdobia 1. ČSR) a časť tvorí expozíciu galérie, ktorá je súčasťou Gašparkovho bábkového divadla na Rudnayovom námestí.

Gasparkovo1.JPG

Dnes je najznámejším bábkovým divadlom Bratislavské bábkové divadlo, ktoré vzniklo v roku 1957. Nedávno k nemu pribudlo Gašparkovo divadlo, no moja generácia si istotne spomenie na množstvo bábkových televíznych rozprávok. V televízii sa využívali - na rozdiel od klasického bábkového divadla - bábky javajky. Veľmi populárnym bol bábkový seriál Pltník Paľko a vodník Venček i množstvo večerníčkových rozprávok.

 

Spracované podľa propagačného materiálu Gašparkovho divadla a galérie

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?