Deduško Večerníček, všetko najlepšie!

Autor: Andy Sekanová | 16.3.2006 o 19:00 | Karma článku: 12,03 | Prečítané:  5809x

O siedmej večer bývalo vyľudnené sídlisko. Všetky deti, áno, aj tie veľké, bežali domov pozerať večerníček. Keď sa niekto pozabudol, z okien paneláku sa ozývalo: „Kaaatkaaa (Feerkooo, Jaaankoo...), večerníííčeeek!“

Fúzatý deduško so psíkom, v trošku menej kvalitnej úprave ako ho poznajú dnešné deti, pozažínal hviezdičky na nočnej oblohe a priniesol na obrazovku Danku a jej dvojičku Janku (roztomilé postavičky s veľkými hlavičkami- dospelým sa zdajú komické, ale deti ich milujú), bračekov Jula a Gusta z mraveniska pred vaším domom či Medušku na Cukrovej planéte. Vo večerníčku sa gúľali jabĺčka Renetka a Jonatánka, so strýkom Fedorom lietali malé hovoriace psíky Tip a Tap, pásli ovce valasi Maťko a Kubko, nešťastného zemepána vždy napálil mládenec Jurošík. K slimákovi Maťovi sa do domčeka nasťahoval škriatok Klinček a hrnčiar Maťo každý večer chodil na jarmok predávať hrnce s tabačikom chytráčikom vo vrecku. „Ajeťáci“ bavili nielen deti ale aj dospelých, vznikli u nás, v Bratislave a po rokoch dostali v Zlíne mená Pat a Mat, ale „majstrujú“ stále rovnako úžasne. Aj deduško Večerníček sa dočkal vlastnej „šou“ v chalúpke a za chalúpkou sme prežívali všedné dni spolu s deduškom a jeho verným dlhoročným kamarátom. To boli časy!

Deduško býval i dobrým hostiteľom návštevám z Čiech, najčastejšie ho navštevovali Kremienok a Chocholúšik, zajace Bob a Bobek alebo malý Rákosníček. Obľúbeným hosťom bol kultový macko Uško z Poľska. Až z Británie prichádzali navštevovať malých divákov kamaráti Lochneskej príšerky. Asi nikomu netreba pripomínať takú klasiku, akou je „volk i zájac“ v rozprávkach No počkaj! Niekedy im sekundoval roztomilý hroch, ktorý nešťastnou zhodou náhod vždy doplatil na vlko-zajačie naháňačky tak, ako napríklad pri stavbe gorodiek.

Bratislavské deti boli značne skazené Tomom a Jerrym v podaní rakúskej ORF-ky, občas mohli zazrieť aj iné nedovolené rozprávky. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa začala nová éra v dejinách kreslených rozprávok. Aj deduško Večerníček sa spoliehal viac na cudzozemské postavičky, ale hitom sa stali sobotné rána, kedy sme si aj my, takmer dospeláci privstali kvôli Rýchlej rote Chipa a Dala alebo dobrodružstvám troch synovcov káčera Donalda a ich kamaráta Tryskáča McKáča. Ale to je už celkom iná kapitola.

Večerníček oslavuje v tomto roku 40. výročie svojej existencie. Naša televízia mu venuje oveľa menej priestoru, ako naši západní susedia. U nich sa naozaj oslavuje... Večerníček, želáme Ti všetko najlepšie!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?