Cestujeme s deťmi (niekoľko dobrých rád nielen pre rodičov)

Autor: Andy Sekanová | 24.4.2006 o 8:00 | Karma článku: 7,42 | Prečítané:  3704x

Cestujete s deťmi? My cestovávame s deťmi často, no príprava na také cestovanie je náročná. Nesmieme zabudnúť obľúbenú bábiku, knižku ani autíčko a popri tom musíme myslieť aj na také „zbytočnosti“, akými sú deka na prikrytie, ak ratolesť zaspí či náhradné oblečenie, ak bruško nevydrží jazdu cez nepríjemné serpentíny...

Na kratšie vzdialenosti stačí deťom okrem obľúbenej hračky niečo malé na pitie a pod zúbok, na dlhšiu cestu sa však treba dôkladne pripraviť. Najmä v teplejších mesiacoch je cestovanie s drobcami náročnejšie.  Tak, ako si píšem zoznam, čo pobaliť na dovolenku, napíšem pár dobrých rád aj pre vás, čo je pri cestovaní najdôležitejšie (zdrojom sú len a len dlhoročné overené skúsenosti):

Rada prvá: Najdôležitejšia je bezpečnosť. Detičky musia byť pripútané vo vhodných autosedačkách, od mája to bude aj u nás povinnosťou, my to však robíme nie pre zákony, ale pre bezpečnosť svojich detí.

Rada druhá: Keď detičkám býva zle, môžete im pol hodiny pred cestou podať Kinedryl. Nie je vhodný pre deti do dvoch rokov, s tými treba len trpezlivosť a možno pomôže pomalšia a pokojnejšia jazda. Ako alternatívu vám v lekárni môžu ponúknuť homeopatiká, ale s tými nemáme dobrú skúsenosť. Kým bez liekov bábätko zvrackalo cestou raz, po požití homeopatík sa pogrckalo štyrikrát. Navyše, po Kinedryle dostanú deti na čas útlm, možno si pospinkajú aj tie, ktoré už cez deň nezvyknú spávať.

Rada tretia: Aby na drobce nepražilo slnko cez bočné sklá, je dôležité okienka zatieniť. „Mačky“ a iné dekorácie sú milé ale úplne neužitočné, takže my používame bavlnené plienky. Na dvoch koncoch spravíme uzlíky, ktoré zachytíme do okienok (občas po nás posádky okoloidúcich áut divne pozerajú, ale čo už...). Spoza takýchto závesov sú aj naše hry (rada piata) zábavnejšie.

Rada štvrtá: Pre detičky je dôležitý príjem tekutín. Aj za cenu častejších cikpáuz (spravidla spojených s občerstvením). Na našich cestách máme najradšej bývalú „aralku“ pri Olichove, kde je slušné WC, dá sa kúpiť niečo dobré pre mlsné jazýčky a deti si môžu usedené zadočky prevetrať na detskom ihrisku. Kým boli deti malé, nosievali sme so sebou cestovný nočník. Bol použiteľný kdekoľvek:)

Rada piata: Deti treba zabaviť. Ak môžete, čítajte im rozprávky (ja nemôžem, býva mi z toho nevoľno...). My si vymýšľame rôzne hry a súťaže, do ktorých sa môže zapojiť aj naša škôlkárka. Hľadáme guličky (vodojemy), kto prvý zbadá guličku, ten má bod. Farebné guličky (corgoňky alebo orionky)  sú za dva body. Pozor, hrozí nebezpečenstvo hádok, náš tatino sa dokonca posledne rozhodol, že ich všetky v noci odpíli... Vraj sa určite potešia viacerí ocinovia. Obmenou je hľadanie kostolných veží, mostov, modrých áut..., čiže prakticky čohokoľvek. Pri väčších deťoch sa dajú hrať i slovné a počtové hry, my si musíme počkať, kým nám škôlkárka dorastie. Keď niet čo hľadať vonku, spoliehame sa na obrázkové knižky a detské časopisy. Spievať neviem a vysadenie z vozidla nechcem riskovať, ale ak ste v tomto smere nadaní, môžete skúsiť aj spev.

Rada šiesta: Myslím, že také drobnosti, ako vlhčené utierky (pre prípad, že sa občerstvenie začne konzumovať päť minút po opustení východzieho bodu vašej cesty, ako to býva u nás), rezervné oblečenie (ak Kinedryl nezaberie), deku a vankúšik-kocúrik (ak Kinedryl zaberie a dieťa zaspí) rodičom ani pripomínať netreba. A ak sa chystáte na prvú cestu s dieťaťom, dúfam, že vám moje rady aspoň trošku pomôžu.

Všetkým cestujúcim rodinkám želám šťastný návrat, dobrú náladu celou cestou, trpezlivosť a veľa príjemných zážitkov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Ruský policajt, ​​ochranca mocných, nepriateľ človeka

Sedemásťročného Igora v deň narodenín policajti brutálne znásilnili fľašou.

Historička architektúry: Čo sa deje v Tatrách, to by si v Alpách nedovolili

Henrieta Moravčíková o vývoji v národnom parku.


Už ste čítali?