Z Gotickej cesty: Kaštieľ v Betliari

Autor: Andy Sekanová | 15.9.2006 o 15:08 | Karma článku: 10,53 | Prečítané:  8199x

Krajom, kde dnes líšky dávajú dobrú noc, Gemerom, kráčali naše pohnuté dejiny. Popri zrúcaninách hradov (Muráň, či takmer zaniknutý Gemer) a zachovalému hradu Krásna Hôrka je ich nemým svedkom i betliarsky kaštieľ.

Kaštieľ sa nachádza v obci Betliar, vzdialenej len 7 km od baníckeho mesta Rožňava. Bol vybudovaný na základoch staršieho panského sídla (pravdepodobne malého vodného hradu vo vlastníctve rodiny Bebekovcov) na začiatku 18. storočia. Patril, tak ako veľká časť dnešného Gemera, do vlastníctva uhorského šľachtického rodu Andrássyovcov. Prvým majiteľom bol Štefan Andrássy, jeho potomkovia ho vlastnili takmer nepretržite až do roku 1945. V 19. storočí ho krátkodobo vlastnili Nádasdyovci (odkúpili ho od Imricha Andrássyho), Pálffyovci a Grovestinsovci, od ktorých ho späť odkúpil Emanuel Andrássy.

Betilar_cel_pohlad.JPG

Predný pohľad. Kedysi vstup do priestorov múzea.

Betliar_zadna_veza.JPG

Jedna zo zadných veží

Kaštieľ počas svojej existencie prešiel viacerými zmenami. Prvá, klasicistická prestavba prebehla počas vlastníctva Leopolda Andrássyho v rokoch 1792 - 1795, posledná prestavba, ktorá dala kaštieľu dnešný vzhľad, prebehla za Emanuela Andrássyho v rokoch 1881 - 1886. Vtedy sa zmenila aj funkcia sídla na poľovnícku a reprezentačnú. Andrássyovci sem sústredili svoje početné zbierky, ktoré sú dnes súčasťou expozícií múzea.

Betliar_fontana.JPG

Fontána pred prednou časťou kaštieľa. Nádrži v tvare štvorlístka dominuje bronzová socha Psyché. V pozadí budova bývalej kuchyne (nachádzala sa mimo kaštieľa). Dnes pokladňa a infocentrum.

Betliar_detail.JPG

Betliar_detail2.JPG

Detaily

V kaštieli sa nachádza obrazáreň - galéria Andrássyovského rodu, zbierka portrétov historických osobností, krajinomalieb a malieb s poľovníckym motívom, či knižnica, obsahujúca vyše 15 000 zväzkov z oblasti teológie, geografie, historickej vedy a vedy o štáte. Knihy sú písané v maďarskom, latinskom, anglickom a nemeckom jazyku. Knižnicu začali budovať v 18. storočí a jej pôvodné sídlo bolo v rotunde, stojacej pri vstupe do areálu kaštieľa. Do priestorov kaštieľa sa presťahovala až v začiatkoch 20. storočia. Poľovnícke trofeje a zbrane sú exponátmi poľovníckeho múzea, suveníry a trofeje z afrických a ázijských zemí sú súčasťou expozície svetových rarít. Múzeum predstavuje i prierez bývaním šľachty v jednotlivých historických obdobiach.

Betliar_vstup.JPG

Vstup do expozície

Betliar_rotunda.JPG

Rotunda (klasicistický sloh, koniec 18. storočia). Tu založil Leopold Andrássy, slobodomurár, betliarsku knižnicu. Do kaštieľa bola presťahovaná v roku 1905.

Koncom 18. storočia začali majitelia okolo kaštieľa budovať park v anglickom štýle s exotickými drevinami. Projektantom parku bol Henrich Nebien, uznávaný autor klasicistických a empírových záhrad.  Rozloha parku je v súčasnosti 70 hektárov (niektoré zdroje uvádzajú rozlohu až 80 ha) a postupne prechádza v lesopark a zvernicu. Je obohatený mnohými prvkami záhradnej architektúry, inšpirovanými v mnohých kútoch sveta. V parku sa nachádza i umelý vodopád, jeden z najväčších na Slovensku. Autorom projektu bol záhradný architekt Jozef Bergman.

Betliar_lieska.JPG

Betliar_zahr_arch.JPG

Betliar_park_jap_most.JPG

Japonský most - kópia pôvodného mosta z 19. storočia. V roku 1971 pôvodný most strhla voda, v roku 1979 ho nahradila táto kópia.

Betliar_dom_slobodomurarov.JPG

Slobodomurársky pavilón. Po obvode sa na každej stene nachádzajú okienka v tvare slobodomurárskych symbolov.

Betliar_Herm_studna.JPG

Hermesova studňa. Cez stropné okienka z farebného skla je osvetlená vodná hladina studničky. Vnútri objektu sa nachádzala socha gréckeho boha plodnosti Hermesa s dvoma delfínmi.

Kaštieľ i park boli v roku 1985 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Sú súčasťou expozície Slovenského národného múzea. Bližšie informácie o múzeu nájdete tu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?