Krtkova päťdesiatka

Autor: Andy Sekanová | 12.10.2006 o 9:44 | Karma článku: 11,22 | Prečítané:  8874x

Keď v roku 1956 pán Zděněk Miller, český maliar, ilustrátor a režisér animovaných filmov (nar. 1921) nakreslil krtka s modrými nohavicami, isto netušil, že milá postavička sa stane symbolom detstva niekoľkých generácií.

KRTKO - kto by ho nepoznal?KRTKO - kto by ho nepoznal?http://www.novinky.cz

Najznámejší príbeh o krtkovi je nádhernou rozprávkou o tom, ako krtek zatúžil po kalhotkách s kapsami. Získať ich nebolo vôbec jednoduché - najprv si musel vypestovať, nazbierať a načesať ľan, potom si z neho musel dať utkať plátno, zafarbiť ho a nechať vystrihnúť a ušiť nohavice. Bez pomoci ostatných zvieratiek by nohavičky nikdy nemal - a taký je odkaz každého z krtkových príbehov - o kamarátstve, o pomoci a o tom, že na priateľov sa možno vždy spoľahnúť. Krtko s kamarátmi myškou, ježkom, zajačikom a žabkou doslova vychovával nás, našich rodičov a teraz vychováva naše deti. 

Film Krtek a kalhotky bol ocenený Benátskym levom. Rozprávky o krtkovi poznajú deti nie len v Čechách a na Slovensku, ale aj v Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku či Japonsku. Na nemeckej web stránke o krtkovi je obrázok krtinca a otlačky stôp, vedúce preč. Nápis na tabuľke hlása: Som v Prahe... Jeho hele sa stalo medzinárodným slovíčkom.

Krtko si žije taký istý život ako deti. Deti, ktoré ho milujú. Teší sa na Vianoce, na narodeninovú oslavu či si sadí kvietky v záhradke. Stavia si v zime snehuliaka, číta si s kamarátmi rozprávkovú knižku a bojí sa prejsť cez frekventovanú diaľnicu. Nájde liek pre chorú kamarátku myšku, vezme kamarátov na výlet či popasuje sa so žuvačkou...

Naša generácia a generácia našich rodičov bola odkázaná na televíziu, naše deti majú krtkove príbehy na DVD-čkach, čítajú o ňom knižky, usmieva sa ne z kalendárov či pri obede z tanierikov. Pri zaspávaní sa túlia k jeho plyšovej podobe. Hoci Zdeněk Miller napísal mnoho ďalších rozprávok pre deti (O kohútikovi a sliepočke, Príbehy cvrčka a šteniatka alebo Rozprávky z lesnej čistinky) jeho najznámejším dieťaťom ostane malý okatý krtko. Náš krtko.

krtecek2.jpg

My nohaviciam na trakoch s vreckami nepovieme
inak ako krtkáče...  (obrázok: www.pozitivni-noviny.cz)
 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?